İNANÇLARRİTÜELLERYAŞAM

LİNGAM ( Şiva lingam)

( Erkek cinsel organı,fallus, Şiva’nın fallik biçimli simgesi)

Şivalinga olarakda dile getirilir. Tantrik gelenekle ilgili olduğu düşünülür. Hint tapınaklarında bulunan Şiva’nın en yaygın sembolüdür. Linga, daima tanrıça veya “ yoni” nin vajinasını temsil eden dairesel bir kaidenin üzerinde durur.

Linga yaratıcı ve üretici gücü temsil eder. Kadınlar eşlerinin erkeklik güçlerinin artması,çocuk sahibi olabilmesi ve güç için tapınırlar. Lingamın üzerine su ve süt dökerek, yoni’nin üzreinde toplanan su veya süt ile arınma ritüelini yaparak ibadet ederler.

Linga’nın  kökenine dair de çeşitli mitolojik olaylar vardır. Bunlardan en bilinenlerinden birisi “  Brahma ve Vişnu arasında geçen tartışmaya son vermek ve kendisinin en güçlü olduğunu Kabul ettirmek için Şiva’nın bir sütun şekline bürünerek onları yenmesi şeklindedir. Diğeri ise  ismi ve işleviyle daha uyumlu olan  efsanedir.

Efsaneyi anlatmadan once Tapınma sembolü olan yapıların/tasarımların Şiva’nın cinsel organını içinde dik bir şekilde tutan “ yoni “ şeklinde olduğunu unutmayalım.

Yoni, Tanrıça’nın ( Devi/Şakti)  rahmi veya vajinasının adıdır. Kelime almı olarak “Rahim” anlamındadır. Adı ve geri plandaki ruhani anlamı olarak  “ bir şeyin kaynağına veya üretici güce” gönderme yapar. Yoni ve Lingamın bir araya getirilmesi  “yaratılışın sonsuz sürecini, doğumu, ve yaratılışı  anlatır.

Efsane şöyle

Şiva dünyadan elini eteğini çemiş, münzevi ( asketik) bir yaşam sürmekteyken yakınlarındaki ormanlarda meditasyon yapmakta olan bilgeleri ve onların eşleriyle karşılaşır. Ortamdan etkilenir ve penisi ( linga) erekte olur, davetkarca kadınlara doğru sallar. Kadınlar onun gücüne hayran olurlar, adeta büyülenirler. Bunu gören bilgeler ( kocaları) öfkelenirler ve Şivaya lanet ederler. Hemen ardından şiva penisini kaybeder. Ancak Şivanın penisi yere düşmek yerine havalanır ve zaptedilemez enerjisiyle dünyayı  yıkmaya başlar. Bilgeler  ( rişiler) yaptıkları hatayı anlarlar  ve tanrılara yalvarmaya başlarlar. Bu yakarışlara duyarsız kalamayan tanrılar, Tanrıçayı ( Devi/Şakti) görevlendirip, ondan yonisini ( vajina) Şiva’nın penisini ( Şivalinga) sakinleştirmek için vermesini isterler. Tanrıça Şivalinga’yı yonisinin içine alınca Şivalinga sakinleşir ve dünyayı yıkmaktan vaz geçer. O nedenle de  bütün tapınaklarda Şivalingalar Tanrıçanın vajinasının içerisinde sakin bir şekilde duruyor olarak gösterilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu