GEZİKÜBAŞEHİRTRINIDAD 

TRINIDAD 

Trinidad, parke taşları, eski, renkli, kolonyal binaları olan, sevimli bir şehir. İspanyol sömürge kenti olarak 1514 yılında kurulmuş, 1998 yılında da Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmış.Akşam yemeğimizi El Diamente Restoranda biraz sıra bekledikten sonra yiyebildik. Servis güzel, yemekler lezzetliydi. Yemeğin ardından Playa Mayor’a geldik, Burası aynı zamanda internet alanı olduğundan günün her saati hareketli oluyor.Turistler ve yerel halk burada toplanıp, hem kafelerde soluklanıyor, hem de internetteki işlerini görebiliyor. Geniş merdivenleri, hareketli manzarası,cafeleri,müzik yapılan barları ve etrafındaki sokaklarıyla çok keyifli zaman geçirilebilen bir yer.

Playa Mayor-1

Playa Mayor-2

LA TORRE IZGANA

Trinidad da çok az zaman geçirebildik, sabah biraz daha şehri gezip, Santa Clara’ya doğru yola çıktık. Trinidad dan çıktıktan 15 km sonra çok büyük bir vadinin ortasına yapılmış bir kulenin olduğu köye geldikBölgede 18 ve 19.yüzyılda 50 ye yakın şeker kamışı işletmesi, 10.000 civarında bu tarla ve işletmelerde çalışan köleler varmış. Üretimi , hasadı ve kölelerin kaçmalarını denetlemek, zamanında  müdahale edebilmek için  La Torre Izgana diye anılan 45 mt yüksekliğinde bir kule inşa etmişler. Kulenin tepesine çıktım, gerçekten  bütün vadi izlenebiliyor.

La Torre Izgana

Kulenin yanında bulunan, o zamanların zenginlerinden birine ait olduğu bilinen ev, şimdilerde restoran olarak kullanılıyor. Kulenin çevresinde ise el işleri ve dantel işlemeleri satışı yapan yerel insanların kurduğu bir pazar yeri bulunuyor.

Ev

Rehberimiz Walter, Santa Clara’ya giderken Sierra del Escambray’dan geçeceğimizi söyledi. Bu sıra dağlar, Küba’nın Orta-Güney bölgesinde bulunmaktadır. Yüksekliği 1.150 mt. civarında olup, şelaleleri, kanyonları, mağaraları ve bitki örtüsüyle adından söz ettiren bir bölge. Bu sıra dağlar da Unesco Dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Ancak bu dağların Küba Tarihi açısından önemi çok büyüktür. Bu dağlarda 1960-62 yılları arasında Batistaya karşı mücadele eden Cienfuegos, Che Guevera gibi  devrimciler saklanmış, mağaralarında barınmış ve mücadelelerini oradan sürdürmüşlerdir. Devrimden sonra ise Domuzlar körfezi çıkartması ile Küba ya sokulması planlanan Amerikan-Kübalılarının bu dağlara ulaşıp , oradan Fidel Castro ve arkadaşlarını devirme planları yaptıkları bilinmektedir. Ancak çıkartmanın başarısız olmasıyla bu plan da gerçekleşememiştir.

Küba şehri bilgileri için tıklayınız.

Vinales Pinar Del Rio bölgesi bilgileri için tıklayınız.

Havana Şehri bilgileri için tıklayınız

Ernest M.Hemingway bilgileri için tıklayınız

Domuzlar Körfezi bilgileri için tıklayınız

Trinidad Şehri bilgileri için tıklayınız

Santa Clara Şehri bilgileri için tıklayınız

Cienfuegos Şehri için tıklayınız

Varedero Şehri için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu