CIENFUEGOS ŞEHRİGEZİKÜBAŞEHİR

CIENFUEGOS ŞEHRİ  ve (Camilo Cienfuegos Gorriaran )

Trinidad’a da doğru yola çıktığımızda güzergahımız üzerinde Cienfuegos şehri olduğunu rehberimiz söylemişti. Cienfuegos’un Küba’nın büyük bir şehri olduğunu öğrenmeden önce, devrimin Fidel, Che ve Raul dan sonra dördüncü ismi olan,güzel ve coşkulu gülüşüyle anımsadığım Cienfuegos’u biliyordum.

Camilo Cienfuegos Gorriaran  kısacık yaşamına çok şey sığdırmış (,1932-1959)  havacılığa tutkun ve bu tutkusu yolunda Atlas okyanusuna kendi kullandığı uçakla düşen ve bir daha bulunamayan cesur bir devrimci. Granma gemisiyle Kübaya gelen ekipte olan, Sierra Maestra dağlarında yıllarca mücadele eden ve devrimin Havanaya giren ilk lideri, olan bir kahraman.

Jose Marti

Biz ilk olarak kentin meydanını ziyaret ettik,merkezde bir meydan,meydanın tam ortasında Jose Marti’nin bir heykeli var, etrafında ise bir çok devlet dairesi ve Tomas Terry Tiyatrosu’nun güzel binası yer alıyor. Kentin nüfusu 130.000 civarında.

 Cienfuegos

Tekneler için doğal bir liman konumunda olan coğrafyası nedeniyle,  pek çok tekne bu koyda fırtınaların geçmesini beklemekte. Bu koyun sahilindeki en güzel ve görülmesi gereken yapı Palacio del Valle ( Valle Sarayı ) dır.

Cienfuegosta çok oyalanmadık, ilk bulduğumuz yerde yemek yiyip, yola devam ettik. Bir an önce Trinidad’a varmak, yorgunluğumuzu atıp, şehri gezmek istiyorduk. Seyahati planlarken, Trinidadta bir gece kalmanın yeterli olacağını düşünmüştüm; ancak  yanılmışım…Trinidad da en az iki gece geçirip, şehri ve bölgeyi iyice, sindire sindire gezmek lazımmış.

Kalacağımız Casa’ya günbatımından önce varmıştık. Trinidad’ın biraz dışında, denize çok yakın, sebze ve meyvelerini kendi bahçelerinde üreten bir çift’in işlettiği mütevazi bir aile işletmesiydi. Adam İtalyan  eşi ise Kübalı, çok neşeli, konuşkan, eğlenceli  insanlardı. Biz de hemen ısınmıştık ortama. Eşyalarımızı odalarımıza bırakıp, deniz kenarına indik, sahilde biraz zaman geçirip, yemek içinTrinidad’a doğru  yola çıktık.

Küba şehri bilgileri için tıklayınız.

Vinales Pinar Del Rio bölgesi bilgileri için tıklayınız.

Havana Şehri bilgileri için tıklayınız

Ernest M.Hemingway bilgileri için tıklayınız

Domuzlar Körfezi bilgileri için tıklayınız

Trinidad Şehri bilgileri için tıklayınız

Santa Clara Şehri bilgileri için tıklayınız

Cienfuegos Şehri için tıklayınız

Varedero Şehri için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu