BÖLGEBÖLGEDOMUZLAR KÖRFEZİGEZİKÜBAKÜBA

DOMUZLAR KÖRFEZİ ( Playa Giron)-ZAPATA BÖLGESİ

Kahvaltının ardından yola koyulduk. İlk durağımız Domuzlar Körfezi ( Playa Giron) olacak. O nedenle Cienfuegos yoluna girdik. Yaklaşık 170 km sonra Jaguey Grande sapağından PlayaLarga’ya doğru yöneldik.

Playa Larga

Playa Larga çok güzel bir körfez, denizle yan yana kısa bir yolculuktan sonra Domuzlar Körfezine vardık. Çıkartmanın yapıldığı plaja giden yol üzerinde  sağlı sollu bir sürü anıt vardı. ABD destekli Çıkartmaya karşı ülkelerini savunurken ölen  askerlerin her birine bir anıt mezar yapılmıştı.

Yol üzerinde, bahçesinde, Domuzlar Körfezi çıkartması savunmasında kullanılan tank, uçaksavar ve küçük bir uçağın olduğu, içerisinde olayın tarihçesi ve fotoğraflarının da sergilendiği müze var.

Müzenin önünden devam ettiğinizde karşınıza kocaman bir otel çıkı yor. Hotel Playa Giron, plajın tam ortasına yapılmış, bölgenin tarihi havasına hiç uygun düşmemiş bir otel. Bu otelin sağ tarafından kumsala girdik, çok uzun bir kumsal, kumsalın hemen  arkası  Zapata bataklıkları.

Domuzlar Körfezi çıkartması, Batista rejiminin yıkılıp, yerine Sosyalist bir rejimin gelmesini hazmedemeyen ABD’nin, Rejimi değiştirmek için 17 nisan 1961 de düzenlediği bir yarı askeri harekattır. Kübadan ABD’ye kaçanlara askeri eğitim ve silah verilerek  bir ordu haline getirilmeye çalışılmış ve bunların Domuzlar körfezinden Kübaya girerek karışıklık çıkartılması ve bu kargaşada Fidel Kastro’nun öldürülmesi planlanmıştı. Ancak bu bölge Fidel Kastro’nun en güçlü olduğu ve en sadık destekçilerinin bulunduğu bölgeydi, bunun dışında  bir hata daha yapmışlardı, şöyle ki, Domuzlar Körfezinin hemen arkası,timsahların ve diğer bataklık hayvanlarının bol olduğu Zapata bataklığıydı. Ayrıca bu hamleyi bekleyen Fidel Castro ve ordusu, başlarında Che Guevara olmak üzere hazır bekliyorlardı.

Çıkartma başladıktan bitinceye kadar geçen çarpışmalarda Kübalılar 161, çıkartma yapan kuvvetler 107 kayıp vermişti. Körfeze çıkan yaklaşık 2.500 kişiden 1.190’ı esir alındı, yargılandı ve hapse mahkum edildiler. Ancak daha sonra yapılan anlaşmayla ABD bu mahkumlar karşılığı Kübaya  52.000.000.-USD karşılığı yiyecek , ilaç  ve makine vererek onları geri almıştır.

TİMSAH ÇİFTLİĞİ

Domuzlar körfezinde bir süre kalıp, Zapata yarım adasının diğer bölgelerini ziyaret etmek üzere yola çıktık. İlk durağımız Küba’nın en büyük ve en bilinen timsah çiftliği olan Boca de Guama oldu. Çiftlik de yumurtadan ergenliğe kadar bir timsahın tüm gelişimini izleyebiliyor, bakıcılar kontrolünde küçük timsahları elinize alabiliyorsunuz. Parkta ayrıca küba müzikleri yapan bir orkestranın bulunduğu bir kafe ve bir çok hediyelik eşya satan dükkan  var.

Timsah Çiftliği

Yarımada’nın sahilinde Cenote  de los Peces  koyu var.

Cenote  de los Peces

Bu koy, denizden, yaklaşık 70 metre derine inen bir yeraltı geçidiyle yaklaşık 200 mt. uzaklıkta ki bir mercan havuzuna bağlanıyor. Suyun rengi lacivert koyuluğunda, derinliği ise 10 metre civarında berrak bir havuz. Turistlerin çok rağbet ettiği ve yüzdüğü bir bölge.

Küba şehri bilgileri için tıklayınız.

Vinales Pinar Del Rio bölgesi bilgileri için tıklayınız.

Havana Şehri bilgileri için tıklayınız

Ernest M.Hemingway bilgileri için tıklayınız

Domuzlar Körfezi bilgileri için tıklayınız

Trinidad Şehri bilgileri için tıklayınız

Santa Clara Şehri bilgileri için tıklayınız

Cienfuegos Şehri için tıklayınız

Varedero Şehri için tıklayınız

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Tarık bey mehaba,

  öncelikle detaylı, anlaşılır ve yararlı paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Biz Küba’ya 4 kişi tursuz bir seyahat yapacağız. uçak ve otel rezervasyonlarımızı yaptık. Sırasıyla Havana, Vinales, Playa Larga, Trinidad, Santa Clara, Varadero ve Havana’da klamyı planlıyoruz. Bu güzergahta otobüs yerine 4 kişi olduğumuzdan taxi ile ulaşım daha uygun olur diye düşündük. Sizden araç kiralamak, şöförlü araç kiralamak, rehber tutmak gibi konularda tavsiye rica edecektim. Fırsat bulup yazarsanız çok sevinirim. Teşekkürler, Ayşın Karagöz

  1. Emre bey,Esin hanım,merhaba,

   Sevgili Emre, öncelikle Yakın dostlarım için yaptığınız program ve gösterdiğiniz ilgi onları çok mutlu etmiş, ben de sizlere çok teşekkür ederim.

   Şimdi yine çok sevdiğim başka dostlarım Mart sonu ,Nisan başı, cumartesiden, cumartesiye Kübayı gezmek ve güzel bir tatil yapmak istiyorlar. Sizlerin onlara yardımcı olacağınızı ve memnun kalacaklarını söyledim. Programı birlikte oluşturursunuz diye düşünüyorum.

   Ancak düşünce ve deneyimlerimi de yazmak istiyorum;

   Havana’nın içerisinde
   silahlar meydanı,
   Eczane müzesi,
   Rom müzesi,
   Hemingway’in kaldığı Ambos Mundos oteli’nin odası,içki içtiği barlarını görüp,içerideki heykelini görmeli,
   Sahaflar,
   Katedral Meydanı,
   Malecon da gün batımı,
   Gece, ışıklı haliyle tiyatro ve capitolio binaları,
   Devrim müzesi ve diğer müzeleri,meydanları gezdirip,hikayelerini anlatacak birisinin olması iyi olur.
   San Jose el işleri pazarını da görmek ilginç olabilir.

   Ayrıca sadece Hemingway’in evini değil Cojimar’ı da ziyaret etmeli, en güzel romanlarından biri olan “ ihtiyar balıkçı ve deniz” romanının kahramanı santiago’nun yaşadığı ortamı,( Santiagoyu orada tanıyıp,yıllarca birlikte balık tutmuşlar) Cojimar da yemek yediği,içkisini içtiği barda bir kahve içmeyi de unutmamalı.

   Trinidat da bir salsa barına gitmiştim, çok keyifliydi,adını hatırlamıyorum,ama tüm dansçılar oradaydı,rehber biliyorsa orayı veya ona benzer bir yeri de görmeli.

   Varadero da bir gün kalmaktansa,Trinidadta ilave bir gece daha kalıp,Trinidad’ın plajlarından yararlanmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.
   Bizim Havana da kaldığımız Casalar çok güzeldi,umarım o Casalardan birisi veya o kalitede başka bir Casa ayarlamak mümkün olur.
   Trinidad ta kaldığımız Casa Yerine Havanadakiler ayarında bir yer olması daha uygun olacaktır.
   Bize yaptığınız gibi bir araç kiralamanızı ( veya diğer arkadaşlarımıza yaptığınız düzenlemeyi yapabilirsiniz) türkçe konuşan rehber talepleri olursa Walter’i veya Fidel’i hem aracı kullanıp, hemde rehberlik yapmak üzere görevlendirmenizi de isteyeceğim. Aracı tüm günler için almaları uygun olur.
   Ara uçuş isteyip,istemediklerini bilmiyorum,ama yine de o alternatifi de sorarsanız memnun olurum.

   Özetlersem;

   7 gece için Casaları kiralıyoruz.
   8 gün için araba ve rehber/sürücü ( veya taksi)
   3 veya 4 gün Havana ve çevresi
   Vinales-Pinar del Rio 1 gece kalınabilir..? (Burada dalış yerleri olduğunu duymuştum,( Maria la Gorda) doğruysa ve güzelse kalınabilir)
   Playa Giron,( Domuzlar Körfezi-Zapata bataklıkları-Timsah çiftliği-Cenote de los Peces –Cienfuegos
   2 gün Trinidad (salsa, şnorkel ve plaj )
   Trinidadtan dönerken Santa Clara-Che’nin müzesini ve La Torre Izganayı ziyaret
   Tropicana show ve Gerçek Buena Vista gösterisini de lütfen önerin.
   Sizin bunlara ilave etmek veya çıkartmak istediğiniz programlar varsa onları da lütfen arkadaşıma yazın.

   Emre bey’in email’i caimanverde@email.com
   Emre beyin yardımcısı ,Esin hanım Türkiye de yaşıyor Telefonunu ayrıca yazıyorum.

   Esin Demircioğlu
   05376168738

   Sevgiler

   Tarık Hotamışlıgil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu