ERNEST MILLER HEMINGWAYGEZİKÜBATARİHİ KİŞİLERTARİHİ KİŞİLER

ERNEST MILLER HEMINGWAY

Hemingway için neler yazabilirim bilemiyorum;yazar, maceracı, avcı, balıkçı ve doğa sever olduğunu bildiğim dışında.

İlk gençlik yıllarımda okuduğum “ çanlar kimin için çalıyor” romanını  şimdi çok az anımsıyorum, kitap hakkında iki cümle bile edemeyebilrim.Aklımda yer eden “ ihtiyar adam ve deniz” hikayesidir.

Küba da Ernest Hemingway’i tanımaktan çok, hissettim. İçkisini içtiği bar’ı, bir dönem kaldığı ve yazılarını yazdığı oteli, Havana nın  dışında yaşadığı evi ve “ İhtiyar adam ” ve deniz”  romanını yazmasına neden olan, çok sık gidip geldiği Cojimar köyünü, o köyde yemek yiyip,mohitosunu içtiği restoranı gördüm.

Hemingway teknesi Pilar’ı da bu köyün limanına bağlamış,bu gidiş,gelişler sırasında köyde balıkçılık yapmakta olan Gregorio Fuentes’i tanımış.İşte İhtiyar adam ve deniz romanındaki  Santiago karakteri bu balıkçıdır ve Gregorio Fuentes bundan 4-5 yıl önce hayata gözlerini yummuştur.

 Cojimar köyünde ki bar

Yaşamının detaylarını görmek, hayalden, gerçeğe dönüştürdü Hemingway’i benim için. Oturduğu koltuk, uyuduğu yatak, yazılarını yazdığı masa, baktığı manzara, teknesi, köpeklerinin mezarları, tabloları, fotoğrafları, mutfağı, banyosu. Zevkini, tercihlerini, topladığı anıları ve okuduğu kitapları gördüm.

Mutlu muydu , değil miydi, kimseyi gerçekten sevebilmişmiydi , bilemiyorum. Kendi elleriyle hayatını sonlandırdığını düşününce, çok da mutluymuş aslında, diyemedim. Belki de pek çok insanda olduğu  gibi mutluluk daha çok bünyesini zorladı,  ya da mutsuzluktan besleniyordu, bilemem.    Bildiğim ve saygı duyduğum, maceracılığı, cesareti, devrimciliği, tercihleri ve yaşam ile ilgili fikirleriydi.

Hemingway’in bir dönem yaşayıp, yazılarını yazdığı “ Ambos Mundos” oteli, kaldığı odayı müze yapmış, daktilosu, yatağı ve bazı eşyaları orada. İçtiği bar, kaldığı otel derken, sonunda evine gitmek ayrı bir anlam kazandı ve gittik.

Ambos Mundos Oteli

Havana’nın biraz dışında La Finca Vigia’da ormanlık sayılabilecek bir bölgede evi. Biz pazar günü gittik, evi kapalıydı. Ertesi gün tekrar gittik.  Ev  tur şirketlerinin de listesinde olan bir uğrak yeri, erken gitmekte yarar var. Aksi halde sıra oluyor ve uzun  uzun evi gezemiyorsun.

Evin içerisine girilemiyor, dışarıdan, dört bir yanından evin içini seyredip, fotoğraf çekebiliyorsun. O nedenle erken gidip, daha çok zaman geçirmeli, hissetmeli.

La Finca Vigiadaki ev

Ev, Havanayı tepeden gören, tek kat üzerine kurulu, çok sade ve huzur verici bir ev. Büyük  bir salon, geniş ,ferah bir yatak odası ve birkaç küçük odadan oluşan evin , salonu bahçe tarafına, çalışma ve yatak odaları ise Havana ya bakıyor.

Ön ve arka tarafta iki ayrı verandası var, ön verandanın sol tarafından merdivenle çıkılan , yangın gözetleme kulesini  andıran ayrı bir kule var. Hemingway’ın o kulede de bir çalışma ofisi, daktilosu ve çalışma masası bulunuyor. Rivayet edilen, o kulede hem kendi çalışmalarını sürdürdüğü hem de devlet adamlarını,  yöneticileri , sanatçı arkadaşlarını orada misafir ettiği.

Evinden çıkıp, sağa,aşağıya doğru yöneldiğinizde teknesini ( El Pilar) , atölyesini ve köpeklerinin mezarlarını görmeniz mümkün.

El Pilar

Hemingway ( Ernest Miller Hemingway) 1899 yılında Amerika da doğmuş,1961 yılında yine Amerika da İdoha da kendi av tüfeğiyle intihar ederek yaşamına son vermiştir. Klimanjaro’nun karları, İhtiyar adam ve Deniz ( Pulitzer Ödülü), Çanlar kimin İçin Çalıyor ( Nobel Edebiyat Ödülü) Güneşte doğar, Akıntı adaları gibi romanlar ve yüzlerce hikayeyi yaşamına sığdırmış ve bu eserlerinin bazıları sadece sayfalarda kalmamış, film haline getirilmiştir.Evinde pek çok Hollywood yıldızını ağırlamış, Fidel Castro ile dost, çocukların  “ papa” diye çağırdığı, köpeklerine hayran bir kişilik.

 

Bu yolculuğun sonunda tüm kitaplarını tekrar okumaya karar verdim ve ne tesadüftür ki Bilgi Yayınevinin  “ Tüm Eserleri” adı ile Hemingway’ın bütün kitaplarını toplu olarak basmış olduğunu gördüm. İlgilenenler için güzel bir çalışma olmuş.

Küba şehri bilgileri için tıklayınız.

Vinales Pinar Del Rio bölgesi bilgileri için tıklayınız.

Havana Şehri bilgileri için tıklayınız

Ernest M.Hemingway bilgileri için tıklayınız

Domuzlar Körfezi bilgileri için tıklayınız

Trinidad Şehri bilgileri için tıklayınız

Santa Clara Şehri bilgileri için tıklayınız

Cienfuegos Şehri için tıklayınız

Varedero Şehri için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu