BÖLGEBÖLGEGEZİKÜBAKÜBAÜLKEVİNALES-PİNAR DEL RİO BÖLGESİ

VİNALES-PİNAR DEL RİO BÖLGESİ

Havana da geçirdiğimiz ilk günün ardından, ertesi sabah “ Pınar del Rio-Vinales” bölgesine doğru yola çıktık. Bu bölge özellikle tütün üretimiyle meşhur. En kaliteli tütünlerin ve doğal olarak da en kaliteli puroların üretildiği bölge. Ayrıca şeker kamışı ve diğer sebze ve meyvenin tarımı yapılıyor.

TÜTÜN ÇİFTLİĞİ

Bizim ilk durağımız bir tütün çiftliği ve puro üretim yeriydi ( Finca Montesino).Tütünün, puro haline gelişiyle ilgili tarladan, hasada, kurutmaya, ayrıştırılıp, sarılmaya ve içime hazır hale getirilmeye kadar tüm aşamalarını dinledik, kısmen de izledik.

 Tütün Tarlaları

 Puro Düzeltme kalıbı

İklimin tütün tarımına çok uygun olmasından dolayı yılda en az 2 kez ekim yapılabildiğini öğrendik.Olgunlaşan tütünler toplanırken üst, orta ve alt yaprakları ayrı zamanlarda toplanıyor ve ayrı ayrı istifleniyor. Daha sonra demetler halinde askılara asılıyor ve tütün evlerinde kurumaya bırakılıyor. Kurutma sürecinde yapraklar renk değiştiriyor, altın sarısı bir renge bürünüyor.

 Kurumaya bırakılan tütünler-1

 Demetlerin yerleri 1-2 ayda bir değiştiriliyor, alt askıdakiler üste, üst askıdakiler daha alt askılara indiriliyor. Kurutma süreci yaklaşık 4 ay sürüyor. Tüm bu süreçteki en önemsenen konu “ nem ” oranı oluyor.

 Kurumaya bırakılan tütünler-2

Askı süresi dolan tütünler, balyalar halinde fermente olmak üzere depolanıyor. Bu halde de yaklaşık 6 ay bekletilen tütünler, daha sonra ya fabrikalara gönderiliyor, ya da bulundukları çiftlikte değerlendiriliyor. Fabrikalara veya çiftliklerde yapraklar işleniyor, ayrıştırılıyor ve sarımı yapılıyor.

Tütün saklama-kurutma evleri

Puro’nun kalitesi tütünün üretim bölgesine, kurutulma sürecindeki nem oranına, sarım şekline göre değişiyor. Aynı puro fabrikasında birkaç marka puro üretimi yapılabiliyor.

Küba da puro üretimi ve satışı devlet tekelindedir. Ancak zaman zaman size markasız olarak ucuz puro satmayı önerenlere rastlayabilirsiniz. Sokaklarda bu tür bir teklifle size yaklaşanlardan puro almamanız tavsiye ediliyor. Ancak Fabrikalarda veya çiftliklerde çalışanlara devlet her gün için birer puro veriyor, onlar da bu puroları biriktirip daha ucuza satabiliyorlar. Onlardan alınmasında bir sakınca olmuyor.

MAĞARALAR

Puro çiftliğinden sonra Vinales’e doğru yöneldik,Vinales Bölgesi  kireçtaşı oluşumları açısından çok enteresan, bir sürü de mağaralar var. Biz buradaki mağaraları ziyaret etmek istedik.( Cueva delindigo) Şansımıza kalabalık gruplar yoktu, o nedenle çok beklemeden mağaranın içerisine alındık. Yaklaşık 200-300 mt. yürüdükten sonra,tekneye binilecek bölgeye ulaştık. Bir süre de burada bekleniyor. Tekneler, bir önceki grubu indirince diğer grubu alıyorlar, 15 dk. süreyle mağaranın içerisinde tekneyle gezdiriyorlar. Yerli mağarası da denilen bu mağarada devrim sürecinde Che Guevera’nın da saklandığı söyleniyor.)

Cueva delindigo mağarası

Cueva delindigo mağarası çıkışı

Tavsiyem, dışarıda mağarayı gezmek için bekleyen kalabalık gruplar varsa, içeride de uzun süre bekleneceğinden, içeride ki nem ve sıcak bunaltıcı olacaktır. Durum böyleyse mağara ziyaretini yapmayın, bir şey kaçırmış olmazsınız. Bu aktivitenin yerine Vinales köyünde zaman geçirin, daha çok keyif alabilirsiniz.

MOGOTELER

Vinales vadisinde tarım kadar önemli başka şeyler de var. Bunlardan en çarpıcı olanları dağ görünümlü kaya yükseltileri, Mogoteler. 

 Mogoteler

Vadi, Unesco Dünya Kültür mirası listesinde. Vadiyi en güzel görebileceğiniz yer “ Los Jazmines” Otelinin yanında ki manzara noktası. Burada mutlaka zaman geçirmeli, fotoğraf çekmelisiniz.””

Los Jazmines  Oteli ve Mogoteler

MURAL DE LA PREHISTORIA

 Vinales vadisindeki diğer bir görülecek yer “ Mural de la Prehistoria”diye bilinen Vinales köyüne 3-4 km uzaklıkta, yüksekliği 120 mt., genişliği 180 mt. olan bir kaya blok’u. Bu kaya blokunun üzerine 1961 yılında Ressam Leovigildo Gonzales Morillo ve arkadaşları tarafından insanın evrimini sembolize eden dev bir yağlıboya resim yapılmış. Bu resim dünyada bilinen en büyük yağlıboya resimdir. L.G.Morillo’nun bu resmi tasarlarken Frida Kahlo’nun eşi, Ressam Diego Rivera’dan etkilenmiş olduğu bilinmektedir.

Mural de la Prehistoria

Vinales vadisi ve Pınar del Rio bölgesi gezimizi bitirip, tekrar Havanaya dönmek üzere yola koyulduk. Gidiş ve dönüş yolumuzda, köy yollarının kavşaklarında kendilerine devlet görevlisi süsü veren sivil giyimli insanlar gördük, kiralık arabalara “dur” işareti yapıyorlar, bunlar turistlerden bahşiş kapmaya çalışan tipler. Hiç durmanız gerekmiyor.

Havana ya vardığımızda hava kararmıştı.Pek çok gezginden ve giden arkadaşlarımızdan duyduğumuz tavsiyelere uyduk ve deniz mahsulleri yiyebileceğimiz La Fontana Restoran’a gittik. Yemekleri, servisi, konumu ve sunduğu müzikle Havana’nın en keyifli restoranlarından biri. Tercihlerinize göre fiyatları da makul geldi.

Sabah erken saatlerde başladığımız günü, akşam yemeğinden sonra keyifli ve yorgun bir biçimde sonlandırdık. Kaldığımız Casa’ya dönüp, toparlandık ve sabah erken çıkacağımız yolculuk için hazırlık yaptık.

Küba şehri bilgileri için tıklayınız.

Vinales Pinar Del Rio bölgesi bilgileri için tıklayınız.

Havana Şehri bilgileri için tıklayınız

Ernest M.Hemingway bilgileri için tıklayınız

Domuzlar Körfezi bilgileri için tıklayınız

Trinidad Şehri bilgileri için tıklayınız

Santa Clara Şehri bilgileri için tıklayınız

Cienfuegos Şehri için tıklayınız

Varedero Şehri için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu